Talkooviikonloppu Gustavsvärnin majakkasaarella 24.-26.4.2026


Riikka (oikealla kuvassa) on jo konkari Gustulla. Veneessä Tiinaa – ekaa kertaa talkoolaisena – vielä jännitti kovasti alkava talkooviikonloppu.


Venekuski kysyi, että montako viikkoa aiotte olla. Varauduttiin lumisateeseenkin ja voitaisiin olla kyllä pidempääkin. Riikalle tämä on jo tuttua hommaa, mutta aina niin etuoikeutettu olo kun pääsee majakalle.


Lippu salkoon. Tuuli meinasi viedä lipun käsistä! Ikkunat auki. Kovan tuulen takia ikkunaluukkuja kiilasimme erityisen tarkasti.


Tutustuttiin talkoolaisten ohjeisiin ja valmistauduttiin myymään kauppa tyhjäksi.


Talkoohommia. Näin ihanaan työpisteeseen ei varmasti koskaan totu. Sumusireeninhoitajan tuvan ikkunasta on komiat näkymät. Perjantain sää oli loistava, aurikoinen, tuulesta huolimatta.


Montakohan kuvaa majakasta tulee otettua viikonlopun aikana….

Lauantaina aurinkoa, myrskytuulta, pilvistä, rakeita, sadetta…


Uuteen aamuun.


Riikka puunas keittiön ja kammarin ikkunat. Nyt kiiltää!


Nautittiin myös luonnosta. Täällä on niin kaunista. Päivällä aurinkokin riemastutti meitä.


Ennen saunaa tyhjennettiin huussi. Ei se ollutkaan niin paha homma ku luultiin.


Lauantai on saunapäivä. Saunalta tyhjättiin tuhkat, kuten myös tuvan pönttöuunista. Tuuli meinasi viedä tuhkatkin pesästä. Saunottiin sopivasti juuri ennen kuin tuuli yltyi myrskylukemiin.


Lauantaina saimme rakeita, sadetta, aurinkoa, myrskytuulta ja pilvistä. Päivän hommat hoidettiin säätilan mukaan.


Ruokaa meillä on ollut matkassa enemmän kuin jaksamme syödä. Gustulla on toimiva keittiö, jossa on mukava kokkailla.

Ensikertalaista on yllättänyt moni asia Gustussa. Täällä on asiat hienosti hoidettu. Kiitos siitä.
Mietimme, mitä tekisimme toisin, jos se olisi mahdollista. Ainut mitä keksimme on se, että kunpa olisimme voineet olla pidempään. Aika on mennyt todella nopeasti.

Nyt jäämme odottamaan, rauhoittuuko myrskytuuli yön aikana ja pääseekö vene laituriin hakemaan meitä.

Stay tuned.

Sunnuntaina tuulee pohjoisesta


Loppusiivoukset tehty ja kamat pakattu.


 

Jaa tämä somessa

Scroll to top
Skip to content