Uusi Märketin talkoolaisten kuljettaja aloittaa tehtävässä
Pitkäaikainen Märketin talkoolaisten kippari Mats Sjöström joutui työkiireiden vuoksi jättämään Märketin talkoolaisten kuljetuksen. Hänen ansiokasta työtä jatkamaan värvättiin Fredrik Holmström, jonka ensitehtävä oli kuljettaa Majakkaseuran kevätkatselmusryhmän Märketille. Mukana oli myös Mats, joka opasti satoja kertoja kulkemansa reitin salat uudelle kuljettajalle.

Alkuviikon myrskyjen vuoksi vesi jatkoi vellomistaan, joten rantautuminen ei onnistunut pohjoissatamaan. Koska saarella ei ollut vielä talkoolaisia, ei poijulta rantautuminenkaan onnistunut vaan turvauduttiin itäsatamaan. Näin katselmusporukka pääsi aloittamaan katselmuksen kantamalla kaikki tavarat luodon toiselta reunalta.

Majakan vauriot talven jäljiltä ja muut huomiota vaativat paikat päästiin kartoittamaan ja talkookausi on valmis alkamaan. Todettiin, että Märket selvisi kohtalaisen pienillä vaurioilla talven myrskyistä, mutta ilman jatkuvaa talkootyötä majakka menisi hysin nopeasti huonoon kuntoon. Onneksi Majakkaseurassa on innokkaita vapaaehtoisia pitämässä huolta tästä ainutlaatuisesta kohteesta.
Talkootöitä voi seurata tuttuun tapaan Märketin päiväkirjasta: www.majakkaseura.fi/market
Fredrik Holmström kuljettaa myös matkailijoita Märketille. Lue lisää: https://www.sefyr.ax/
Majoitusta Eckerössä: http://holmstromsstugor.ax/fi/
