RETKIKOHDE: GUSTAVSVÄRN, JOOGALEIRI 4 

Ajankohta: 4.-6.8.2023
Lähtö: 4.8. n. klo 18 Hangon itäsatama, Paluu: 6.8. n. klo 13 Gustavsvärnistä
Retkenvetäjät: joogaopettajat Kaisa Piirainen ja Niina Rönty, Hinta: 140 eur, sisältää venekuljetukset, ruokailut Gustussa, joogatunnit, majoituksen ja saunan, Osallistujamäärä: 10 hlöä

Retki ei ole esteetön ja vaihteleva maasto edellyttää normaalia liikuntakykyä.

Retkiesittely:

Tervetuloa nauttimaan lempeästä joogasta ja Gustavsvärnin ihanasta merellisestä tunnelmasta. Viikonloppuun sisältyy 4 tuntia ohjattua joogaa, paljon vapaa-aikaa, yhteisiin toimiin osallistumista ja saunomista. Joogaharjoitukset sopivat kaikille, olitpa vasta-alkaja tai jo pidempään joogaa harrastanut ikään, kokoon, kuntoon tai trikoisiin katsomatta. Yövymme yhteismajoituksessa sumusireeninhoitajan talon vintillä.

Joogaharjoitukset pidetään tunnelmallisella vintillä tai laiturilla aaltojen liplatuksen säestämänä. Kaisa ja Niina ohjaavat lempeää hathaa, yin-joogaa sekä restoratiivista joogaa. Harjoitukset voidaan muokata kaikille sopiviksi. Jos sinulla on joogaharjoitusta mahdollisesti haittaavaa fyysinen vaiva, voit halutessasi olla yhteydessä Kaisaan tai Niinaan jo ennen leiriä. Molemmat ovat koulutettuja joogaopettajia.

Kaikki leirin askareet hoidamme yhteistyössä talkoohengessä. Viikonlopun aikana mm. teemme ruokaa, tiskaamme, kannamme vettä ja lämmitämme saunaa sekä teemme loppusiivouksen. Askareiden lomassa sinulle jää varmasti riittävästi vapaa-aikaa, jolloin voit vaikka nukkua päiväunet, istua kallioilla, uida, lukea tai vain oleskella. Joogaharjoituksiinkin voit osallistua sen mukaan, mikä sinusta tuntuu hyvältä.

Gustavsvärn on Hangon sataman edustalla sijaitseva linnoitussaari, jonka historia ulottuu jo 1700-luvulle asti. Saarella on sijainnut bastionityyppinen linnoitus, jonka tarkoitus oli suojata rannikkoa vihollisen hyökkäyksiltä. Yöpyminen Gustavsvärnissä Sumusireeninhoitajan talon ullakolla on kuin nukkuisi linnunpesässä. Kesäyön hämyssä ennen nukahtamista toisesta ikkunasta pilkottaa Hangon kaupungin ja satamamajakan valot, toisesta ikkunasta tuikkii Russarön majakan valo, ja rantakallioon loiskivat meren aallot tuudittavat rauhoittavalla kohinalla rauhaisaan uneen.

Peruutusehdot: Ilmoittautumismaksua ei palauteta retkeläisen peruuttaessa osallistumisensa. Retkimaksun loppuosa palautetaan ainoastaan, jos osallistuminen peruuntuu sairastumisen vuoksi. Retki voidaan järjestää vain riittävän osallistujamäärän tullessa täyteen. Jos retkeä ei voida toteuttaa, palautetaan maksut kokonaisuudessaan.

Lämpimästi tervetuloa joogaleirille!

Jaa tämä somessa

Scroll to top
Skip to content