Saavuimme Eckeröhön perjantaina, viisi Märket-konkaria ja kolme ensikertalaista. Yhden yön yhteismajoituksen jälkeen olimme jo kuin vanhoja tuttuja keskenämme. Illalla olimme saaneet vahvistuksen, että kyytimme majakalle lähtee lauantaiaamuna kello 8.

Keli olikin oikein hyvä, joskin veneen takatuhdolla istuneet olivat enemmän tai vähemmän märkiä. Sen verran maininkia näin ulkomerellä kai kuuluu ollakin.

Vaihto tapahtui konkareiden mukaan erittäin helposti Märketin pohjoispuolella. Ruoka- ja muut tarvikkeet kulkivat ketjussa sutjakkaasti veneestä pois ja veneeseen.

Edellisen viikon talkoolaiset olivat jättäneet paikat esimerkilliseen kuntoon, ja laittaneet kahvit valmiiksi. Lisäksi he olivat vielä leiponeet meille herkullisen feta-parsapiiraan, sekä omena-sitruunapiirakan. Kiitos, maistuivat herkullisilta.

Matkalla Märketille. Kuva: Maija Latva.
Vahdinvaihto sujui sutjakkaasti. Kuva: Maija Latva

Kahvittelun jälkeen konkarit pitivät untuvikoille esittelykierroksen, ja antoivat kattavan infopaketin talon, tässä tapauksessa majakan, tavoista. Ensimmäinen päivä on kulunut lähinnä ihmetellessä ja ihastellessa tätä karun kaunista, kallioista saarta.

Unelma pääsystä Märketille on toteutunut. Kuva: Maija Latva

Linnuista olemme oppineet paljon uutta, sillä joukossamme on kaksi innokasta lintubongaria, Kirsi ja Jori. Olemme oppineet senkin, että kun näemme Kirsin pitkä objektiivi laukaisuvalmiina jossakin odottelemassa, niin emme mene häiritsemään 🙂

Järeämmällä kuvauskalustolla on varustettu myös Satu, jonka muistikortille on tallentunut hienoja otoksia niin linnuista, kuin Märketin muistakin pienistä luonnonihmeistä.

Art of nature. Kuva: Satu Salkunen.
Lilla Märket. Kuva: Satu Salkunen.
Kuva: Satu Salkunen.
Haarapääskyjen lounasaika. Kuva: Satu Salkunen.
“Kiitos äiti ruuasta”. Kuva: Kirsi Yliaho.
Punakuirit läheisissä tunnelmissa. Kuva: Kirsi Yliaho.
Pienet komapastelut kuuluu elämään. Kuva: Kirsi Yliaho.

Ensimmäisenä iltana lämmitettiin tietenkin Märketin sauna, ja pian sen jälkeen porukka vetäytyikin pikkuhiljaa yöpuulle. Vain majakka jäi valvomaan.

Ilta tummuu Märketillä. Kuva: Maija Latva.

Sunnuntai 17.9.

Heräsimme Märketillä 14 m/sek puhaltavaan tuuleen, ja päivä on mennyt lähinnä tyrskyjen bongailuun. Konkareille keli on ollut normaali tuulispäivä, mutta pienempiin aaltoihin tottuneille luonnon upea näytelmä.

Rantaan murtuvat aallot. Kuva: Maija Latva
Meren voimaa. Kuva: Satu Salkunen.
Näkymiä kirjurin työpisteeltä. kuva; Maija Latva.
Kirsi ja Jori mielipuuhassaan. Kuva: Maija Latva.
Tiskipaikan yksinvaltias, Esa. Kuva: Maija Latva

Viime viikon talkooporukka oli jättänyt meille ihanan viestin: “Oikein mukavaa talkooviikkoa! Kuunnelkaa merta ja hylkeiden laulua. Nauttikaa elämästä, joka pysähtyy viikoksi.”

Voisiko tuota paremmin sanoa? Hylkeiden laulua emme ole vielä kuulleet, mutta merta me tänään kuuntelimme senkin edestä.

Kuva: Maija Latva.

Lintuja ei tyrskyt haittaa.

Suosirrit buffetpöydässä. kuva: Satu Salkunen.
Kuva: Satu Salkunen.

Tänään on myös harjoiteltu opastusta, jos saamme vielä vieraita tänne Märketille. Majakan historiahan on hyvin vaikuttava. Paljon on myös asioita, joita ei opastusohjeista löydy, mutta onneksi meillä on Jori. Hän on lähes kävelevä historiankirja, mitä tulee Märketin historiaan.

Iltasaunan jälkeen Taivaanrannan maalari järjesti vielä sellaisen shown, joka ei unohdu varmasti koskaan.

Taivaanrannamaalarin taidonnäyte. Kuva: Maija Latva.

Maanantai 18.9.

Mennäänpä vielä hetkeksi eilisillan ja yön tunnelmiin, sillä spektaakkelimaisen auringonlaskun jälkeen luonto tarjoili meille muutakin ihasteltavaa, nimittäin tähtikirkkaan taivaankannen linnunratoineen. Kuin pisteenä iin päälle horisontissa häämötti vielä revontuletkin.

Märketillä, miljoonien tähtien alla. Kuva: Maija Latva
Horisontissa häämöttävät revontulet. Kuva: Satu Salkunen.

Maanantaiaamu valkeni upeana, ja nouseva aurinko suutelee Märketin kallioita tähän aikaan vuodesta hieman aamuseitsemän jälkeen.

“Huomenta, Märket” Kuva: Maija Latva.

Aloitimme pienen puuhastelun heti aamupuuron ja kahvin jälkeen, sillä mahdollisesti saamme tänään tänne opastettavan ryhmän. Kirsi leipoi omenapiirakan, ja me muut järjestelimme ja siivosimme paikkoja.

Herkullisen omenapiirakan salaisuus on omenoiden hauduttaminen hellästi. Kuva: Maija Latva
Suokukko antaa kyytiä pulmussirrille. Kuva: Kirsi Yliaho.
Punakuiri catwalkilla. Kuva: Kirsi Yliaho.
Märketin syyskuu. Kuva: Satu Salkunen.

Emme saaneetkaan majakalle vieraita, sillä illan tuuliennustus ei luvannut kävijöille mukavaa kyytiä. Meidän tehtäväksi siis koitui vieraille leivotun piirakan tuhoaminen, mutta uhrauduimme mielellämme. Lounaaksi jalostui aamupuuron jämät, jotka menivät parempiin suihin pannurieskoina kera raejuuston.

Omenapiirakkaa…
..ja pannurieskoja

Meitä on siis talkooviikolla 38 viisi konkaria, eli Esa, Jori, Kirsi, majakkaseuran luottosähkömies Marcus sekä Outi, ja kolme ensikertalaista: Angelina, allekirjoittanut Maija, ja Satu. Jori piti tänään meille untuvikoille venekoulutuksen, sillä se on talkoolaisille välttämätön taito.

Kumivenettä tarvitaan usein vahdinvaihdossa, ja majakalla vierailevat turistitkin haetaan toisinaan sillä, jos keli estää rantautumisen.

Jorin ajokoulutus. Kuva: Outi L.
Jori, Esa ja Marcus säätivät veneen nostolaitteen narut.
Marcuksen tehtävänä tällä kerralla on ollut mm dieselgeneraattorin pumpun vaihto. Kuva: Maija Latva.

Ja emmehän me koko aikaa huhki hiki hatussa, vaan aikaa riittää muuhunkin.

Kirsi bongaamassa pulmussirriä. Kuva: Maija Latva
Lintujen tarkkailu kiinnostaa myös Satua. Kuva: Maija Latva.
Angelinan lukutuokio. Kuva: Satu Salkunen.
Maija päikkäreillä. Kuva: Kirsi Yliaho
Tyrskyjen tuijotteluun ei kyllästy. Kuva: Satu Salkunen.

Iltaa kohden tuuli nousi, ja huomiseksi on ennustettu hieman sateista päivää, mutta sehän ei meitä ollenkaan haittaa.

Tiistai 19.9

Ennen raporttia tämän päivän tapahtumista pitää taas mainita eilisillasta. Vaikka sää olikin pilvinen, niin revontulet loimuttivat niin kirkkaina, että näkyivät pilvienkin läpi. Millainen luonnon ilotulittelu täällä olisikaan mahtanut olla, jos sää olisi ollut kirkas?

Reposet loimuttivat pilvienkin lävitse. Kuva: Maija Latva.

Aamu oli sateinen, tuulinen ja pilvinen, ja aamupäivä menikin pitkälti laiskotellessa. Olemme myös lukeneet majakalta löytyviä kirjoja, ja erityisesti ne Märketistä ja sen historiasta kertovat tarinat ovat mielenkiintoisia. Maatessani päikkäreillä vinttihuoneessa, päivystävän majakanvartijan vanhassa huoneessa, päästin tänään mielikuvitukseni valloilleen. Kehittelin jo mielessäni Märketille sijoittuvan dekkarin juonen! Enpäs paljastakaan siitä enempää, sillä kyseessä saattaa olla jopa kansainvälinen bestseller 🙂 Tosin se vaatisi ennen sitä muutaman toimenpiteen, esimerkiksi hieman kirjoitushommia, ja niitähän ei voisi tehdä kuin täällä Märketillä. Järjestäisiköhän Majakkaseura minulle kirjailijankammion täältä vaikkapa kolmeksi kuukaudeksi?

Mielikuvitus pääsee helposti valloilleen Märketin inspiroivassa miljöössä. Kuva: Maija Latva
Saarikierroksen kuvasatoa. Kuva: Maija Latva

Lounaaksi Kirsi ja Angelina tekivät tänään erityisen herkullista salaattia, johon tuli riisiä, tonnikalaa, omenaa, nektariineja, avokadoa ja keitettyjä kananmunia. Ja niiden seurana oli jälleen lämpimiä rieskoja, koska aamupuuroa oli jäänyt yli.

Kirsin rieskatehdas. Kuva: Maija Latva.
Angelina salaatin teossa. Kuva: Maija Latva.

Säiden puolesta päivä on ollut erikoinen: välillä paistaa, välillä sataa, pilviä on näkynyt jos jonkun värisiä ja jossain n 40 kilometrin päässä jopa salamoi, kertoi puhelimen sovellus.

Esa pesi vesipadan sisustan ja Jori korjasi saunan ulko-oven. Ja Kirsi järjesti meille pizza-tiistain. Ja voi miten hyvältä se maistuikaan!

Esa pesemässä vesipataa.
kuva: Maija Latva
Kirsi hemmotteli meitä pizzalla. Kuva: Maija Latva

Tiskit kuivuvat nopeasti merituulessa. Kuva: Maija Latva
Tummia pilviä märketin yllä. Kyllähän sieltä sadettakin saatiin. Kuva: Maija Latva
Tiistainkin auringonlasku oli upea. Kuva: Maija Latva

Tätä kirjoittaessani kello on 20.30., ja tuuli yltyy kaiken aikaa. Lounaistuulta on tällä hetkellä 15,3, puuskissa 17,3. Ennusteet lupaavat sen vielä yltyvän. Myrsky-yötä siis odotellessa.

Keskiviikko 20.9.

Tuuli puhalteli viime yönä majakan nurkissa oikein kunnolla, ja taisimmepa kuulla kummituksenkin täällä kulkevan. Sen parempaa selitystä emme keksineet yhdelle erikoiselle yön äänelle, jonka meistä moni oli kuullut. Ja niin, olihan eilisiltanakin revontulia.

Revontulia jo kolmena iltana peräkkäin. Kuva: Satu Salkunen.

Tuuli on tyyntynyt pikkuhiljaa päivän edetessä, mutta aamupäivän ajan oli vielä kunnon tyrskyjä.

Märketin tyrskyt ovat upeita. Kuva: Maija Latva

Päivät Märketillä kuluvat pieniä askareita suorittaen ja luonnosta nauttien. Marcus kävi myrsky-yön jälkeen tarkistamassa, että majakkatornin ulkotasanteella kaikki on kunnossa ja Satu tsekkasi ensiaputarvikkeiden tilanteen.

Jori ja Esa huolsivat pisuaarin putket, ja Maija tyhjensi kompostoitunutta tavaraa huussin luukusta. Märketillähän on eri “huussit” pienille, ja isommille wc-asioille. Ja pisuaarin puolella on oma osasto niin naisille, kuin miehillekin.

Marcus tarkastuskierroksella majakan ulkotasanteella. Kuva: Maija Latva.
Jori ja Esa putkien huoltotöissä. Kuva: Maija Latva.
Maija tyhjentää huussia. Kuva: Satu Salkunen.

Me ensikertalaiset olemme konkareiden mukaan selviytyneet hyvin tästä yhteisöllisestä elämästä majakan arjessa, ja tarttuneet erilaisiin tehtäviin kiitettävästi. Joka päivä oppii jotakin uutta, ja erilaiset rutiinit tulevat osaksi olemista ja elämistä tällä karulla ja kauniilla luodolla.

Torstai 21.9.

Aamun sininen hetki. Kuva: Kirsi Yliaho

Aika kuluu kuin huomaamatta. Aamupuuron jälkeen vuorovastaavamme Esa kertoo millaisia hommia on luvassa päivän mittaan, mutta aina meille jää aikaa myös luodon tutkimiselle.

Nälkää täällä ei tarvitse kärsiä, ja keittiövastaava Kirsi on mestari tuunaamaan uusia herkkuja niin aamupuuron lopuista, kuin muistakin tähteistä. Tänään esimerkiksi saimme lounaalla maukkaita perunalettusia eilisen peruna-porkkanamuusin lopusta.

Tänään on muun muassa siivottu lyhtykoju, tarkistettu kaikkien palovaroittimien paristot ja siistitty majakkaseuran lippua, joka on kyllä todella kovalla koetuksella. Ainakin yksi lippu menee kuulemma kaudessa.

Esa tarkisti majakan kaikki palovaroittimet. Kuva: Maija Latva.
Jori leikkasi majakkaseuran lipusta isoimmat riekaleet. Ankaran sään vuoksi lippuja menee vähintään yksi kaudessa.
Maija siivoamassa lyhtykojua. Kuva: Esa Kettinen.
Angelinan aamuvenytykset. Kuva: Maija Latva.
Jori tarkastaa, näkyykö Märketskallanilla hylkeitä. Kuva: Maija Latva.
Kuva: Maija Latva.
Kuva: Maija Latva.

Tuuli on yltynyt taas päivän mittaan, mutta muuten sää on ollut kaunis ja aurinkoinen. Nyt puhaltelee etelän suunnalta taas ihan tyrskyjä nostattavasti, eli 11,8 m/sek ja puuskissa 13,6 m/sek.

Perjantai 22.9.

Auringonnousu oli jälleen upea, ja aamukahvin aikaan suunnittelimme viimeisen päivän agendaa. Ryhdyimme hommiin vuorovastaava Esan johdolla ja päivän aikana on siivottu majakka kerros kerrokselta, tyhjennetty kaikkien tulipesien tuhkat, siivottu sauna, tehty yhteenveto majakkakaupasta ostetuista tuotteista ja Esa, toimenkuvansa velvoittamana, viimeisteli työpäiväkirjan Majakkaseuralle.

Marcus on puuhastellut majakan sähkölaitteiden parissa ja todennut niiden olevan valmiina talveen. Majakallahan talkookausi päättyy pian ja käynnistyy taas keväällä.

Kirsi leipoi huomenna saapuville talkoolaisille omenapiirakan. Se täällä majakalla onkin oikein mukava tapa. On kiva saapua, kun pöydässä on kahvit kastamisineen valmiina.

Angelina tyhjensi tuhkia majakan tulipesistä. Kuva: Maija Latva.
Maija saunan siivouspuuhissa.
Angelina siivosi grillin, ja sai työlleen Esan hyväksynnän. Kuva: Maija Latva.
Keittiössä kaivattiin uutta alustaa vesikanisterille, ja sellainen syntyikin Angelinan ja Jorin yhteistyönä.
Esa pyyhi ja järjesteli astiahyllyt. Kuva: Maija Latva.

Tuuli on noussut päivän mittaan ja tarjonnut meille vielä viimeisenäkin päivänä kunnon tyrskyjä.

Kuva: Maija Latva

Kirsi valmisti meille lounaaksi seinäjokelaista perinneruokaa, eli pinaattilättyjä ja jauhelihakastiketta. Ajatuksena saattaa kuulostaa hieman erikoiselta yhdistelmältä, mutta maistui oikein hyvälle!

 

Viikko Märketillä ei pettänyt kenenkään odotuksia. Kaikki konkarit kertoivat jatkavansa talkooperinnettä, ja meille ensikertalaisillekin jää pala sydäntä tänne, ja tulemme varmasti uudelleen.

Yhdessä puuhastelu on ollut mukavaa, ja mieleen jää erityisesti Märketin upeat auringonnousut ja -laskut. Suolapärskeet kasvoilla ja horisonttiin tuijottelu. Pauhaavaa Ahvenanmerta katsellessa ja kuunnellessa tuntee itsensä niin kovin pieneksi.

Aurinko laskee horisontin taa. Kuva: Maija Latva.
Näitä aamukahvimaisemia tulee ikävä. Kuva: Maija Latva.
Majakan terassilta tuli kiikaroitua monena päivänä lähiluodoille, mutta hylkeitä näkyi vain ensimmäisenä päivänä. Kuva: Maija Latva.

Kiitos Majakkaseuralle tärkeästä perinnetyöstä majakoiden hyväksi ja mahdollisuudesta osallistua talkoisiin! Kiitos myös vuorovastaava Esalle, joka on omalla esimerkillään osoittanut, miten työhön kuin työhön tartutaan.

“Maailma on täynnä suuria ihmeitä sille, joka on valmis ottamaan niitä vastaan”

(Muumipappa ja meri)

Terveisin päiväkirjasta vastannut Maija ja muu viikon 38 talkooporukka!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaa tämä somessa

Scroll to top
Skip to content