1.-5.10.: Ylläri miniloma Ahvenanmaalla!
Niin ne aallokot päättivät, että majakkamielinen joukkiomme saisi jäädä Ahvenanmaan rannoille odottamaan sään tyyntymistä kolmeksi päiväksi. Päivystimme kipparin kyytikutsua Märketille innokkain muttei suinkaan epätoivosin mielin. Ahvenanmaan idyllistä oli helppo iloita hyvässä porukassa.



Perjantaina ihailimme muun muassa saaren Kastelholmin linnaa, Bomarsundin rauniolinnaa ja upeita maalaismaisemia. Launtaina valloitimme Getavuoren. Getalla radio-eksperttimme Pasi kävi tarkistamassa radiomastot (mastot ok). Käyskentelimme alueen kauniissa tunturimaisissa maastoissa, joita leimasivat liuskekivikalliot ja kivitornit.






Herkuttelua Maarianhaminan tunnelmallisessa Black Cat -kahvilassa.



Merihenkistä teaseria ja laivatietoutta tarjosi Ahvenenamaan merenkulkumuseo.




Tiistai 5.10.
Lopulta Nina onnistui loitsuillaan tyynnyttämään merten voimat ja pääsimme matkaan.












Illalliseksi keittiövastaava Nina loihti makoisia herkkuja ja jälkkäriksi saimme Karin spesiaalia: liekitettyjä köyhiä ritareita.


Keskiviikko 6.10.
Talon väki heräili auringon nousun aikaan.


Makoisan aamupalan jälkeen Pasi stimuloi aivonystyröitämme solmukoululla.



Päivällä tutustuimme majakan askareisiin Pasin opastuksessa. Biojätehommat, tiskaus ja takkojen lämmitys ovat nyt hanskassa.








Ensimmäinen kokonainen päivä Märketillä oli kerrassaan mainio. Tänään oppaamme Kari toipui täysin alkuviikon mantereen turismista ja katsoo kaihoisasti ulappaan toivoen opastettavia Märketille. Pasi puolestaan on nyt esitellyt saaren uusille talkoolaisille omien sanojensa mukaan “viimeistä kivenmurikkaa myöten” (muu talkooväki ei vielä ole yhtä itsevarma). Ninan pystyi bongaamaan puuhastelemasta mitä milloinkin ja ihastelemasta väliaikaista kotiaan. Annika puolestaan rämpytteli kitaraa, päivitteli tietsikka-juttuja ja pohti, josko hän juurtuisi majakalle hieman pidemmäksikin aikaa…
Torstai 7.10.2021.
Aamupalariisipuurot eli ahvenanmaankielellä “pannarietkot” nautittuamme siirryimme kesyttämään Silver Starin. Nimestään huolimatta Silver Star ei ole esteratsastushevonen vaan Märketin vene.





Seuraavaksi siirtymä varsinaisiin pannaribileisiin; Nina loihti herkullisimman pannukakun Annikan henkilömuistiin. Reseptinä Yhteishyvän “Ahvenanmaan pannari”. Riisipuuropohjainen ja kardemummalla maustettu pannukakku nautittiin raikkaassa meri-ilmassa.


Kari sävelsi oman kippistelylaulunsa á la Märket! Alla lyriikat. Saa käyttää, ei ole pakko.


Illalla Ninan sisäinen shoppailija heräsi syysunilta. Kipusimme kakkoskerrokseen ihastelemaan valloittavia Märket-tuotteita.

Märketin huipulla tuulee. Maisemat olivat kauniit. Bongasimme lintuja, laivoja ja alhaalla leipähetkeä viettävän Karin.





Märketin suloinen lokakuun flora:




Toka päivä pulkassa ja majakka on yhä pystyssä!
Perjantai 8.10.
Aamulla saimme herätä iloisen aurinkoiseen ja pilvettömään merimaisemaan. Aamiaisen jälkeen laitoimme eilen opitut merimiestaidot tosikoetukselle. Vapautimme SIlver Star -paatin kahleistaan ja teimme pienen venereissun. Aallot pärskähtelivät hiukkasen päällemme, mutta tyynein ottein Kari ohjasi miehistön Märketin tyynelle pohjoispuolelle, missä Annika ja Nina huristelivat.




Pasi vahti veneilijöitä saarelta käsin ja ikuisiti retken kamerallaan. Annikan atk-taidot kuitenkin pettivät ja kuvat menivät hukkaan, pahus.
Lounaaksi lempparikokkimme Nina loihti eriherkullista ranskailaistyylistä seitikeittoa, jonka salaisuus piilee tomaattipohjaisessa liemessä ja kermaviilissä. Kylkeen Kari pyöräytti mitä mainioimmat lämppäripizzat.



Illalla Annika ja Kari eivät malttaneet olla heittämättä vielä kunniakierrosta Märketin ympäri.


Märketin huipulta katsottuna auringonlaskun värit loistavat 180 asteella.



Nina ikuisti kamerallaan upeaa Märketin luontoa.




Kari, Pasi ja Nina sanoivat haikeat näkemiset Märketille. Annika jäi pitämään vahtia vielä toiseksi viikoksi.

Ninan bongaama pitkänokkainen mysteerilintu paljastui vielä kotimatkalla punakuiriksi. Kiitos tiedosta viidelle lintumiehelle!

