Ett slottslikt, svårt förfallet “våningshus” på ett litet skär. En overklig, sorglig syn som irriterade fyraktivister i åratal. Märket och två andra ”dekadensfyrar”, Söderskär och Ulkokalla, var  huvudorsaken till att Finlands Fyrsällskap grundades år 2003.

Räddandet av Märket konkretiserades då Fyrsällskapet gjorde en medlemsutfärd till Åland i juli 2006. I en tidningsintervju framfördes möjligheten att Fyrsällskapet skulle kunna renovera den svårt förfallna fyren, som hade lämnats vind för våg.

Fyrsällskapets styrelse gjorde hösten 2006 en resa till Märket och vid samma tid gjorde föreningens sakkunniga en utvärdering av renoveringsbehovet. Vid en extraordinär bolagsstämma i Hangö i november fick styrelsen befogenheter att rädda Märket. Därefter förhandlade föreningen med  Sjöfartsverkets ledning. Sjöfartsverket gick slutligen med på ett ett års hyresavtal, vilket senare förlängdes med ett år. Senare, år 2009, gjordes slutligen ett 10 års hyresavtal.

Första delen av 2007 användes för planering och för att få publicitet för projektet. Den 14 maj 2007 började räddningsprojektet på Märket. De första talkomedlemmarna anlände då till platsen, åtföljda av media.

Börjande från den första talkoturen har man fört dagbok på nätet och detta firar 10-års jubileum i maj 2017. I början sändes dagboken som SMS och bilderna med hjälp av multimedia till fastlandet. Några år senare fick man bredband till fyren, vilket underlättade kommunikationen.

Redan sommaren 2007 anlände hundratals gäster till fyren, en del med egen båt och andra med kryssning från Eckerö. En amerikan kom dit  redan under andra talkoturen, med  hyrd helikopter.

Första sommaren städade man fyren och rev ruttna konstruktioner. Det var omöjligt att övernatta i fyren sommaren 2007, förutom i vindsrummet där det inte fanns mögel och svampväxtlighet, som i fyren för övrigt. Fyrbyggnadens yttre fönster lösgjordes och transporterades till Nådendal för renovering. De inre fönstren renoverades samma sommar, på platsen.

I juni 2007 fördes sådana dokument som förvarats på vinden t.o.m. ända sedan 1885, till ett arkiv. Fyrens gästbok hittades några år senare i Sjöfartsmuseet i Mariehamn. På detta sätt kunde man ta tillvara de viktigaste dokumenten rörande fyren. Dessa dokument hade en avgörande betydelse för det lyckade historikprojektet över Märket. Man inledde historikprojektet redan 2007 och arbetet blev färdigt 2015, då verket ”Märket – havsfyr och gränsland” publicerades.

Renoveringen av Märket tog fart, då föreningen fick kunnig arbetsledning till platsen. Sommaren 2008 började reparationsarbetet med  taket på båtskjulet. Sommaren 2009 gjordes stora framsteg då följande arbeten gjordes: Fyrbyggnaden rappades och målades, maskinrummet målades, plåttaket förnyades, fyrtornet renoverades och fönsterglasen tätades.

Det snabba framskridandet blev möjligt tack vare ett anslag på 150 000 euro från Jane och Aatos Erkkos stiftelse. Med bidraget betalades fyrbyggnadens rappnings- och målningsarbete, maskinrummets plåttak samt många andra arbeten.

Sommaren 2010 reparerades nordsidans vågbrytare, som nästan sedan fyrens allra första tid tjänat som fyrens livförsäkring. Reparationen blev färdig i september 2010, då man firade Märkets 125-års jubileum.

De inre utrymmena i fyren renoverades åren 2010 -2012. Det ledde till att det nya köket och matsalen nu finns i första våningen, där de fanns ursprungligen. Sovrummen i första och andra våningen blev färdiga vid samma tid. Fyren kan nu härbärgera sju talkoarbetare och fyra radioamatörer, till vilka föreningen bör hyra utrymmen.

Byggnaden längst i söder, magasinet, blev renoverat 2013 då ytterväggarna rappades och taket reparerades. Också efter detta har renoveringen fortsatt varje år. År 2011 installerades ett vindkraftverk  på Märket men detta togs bort fem år senare. Det mesta av energin fås nu med solpaneler.

Hittills har drygt 500 olika talkoarbetare arbetat på Märket. Fyren har fått mycket uppmärksamhet runt om i världen, inte bara bland radioamatörer. Märket har varit föreningens viktigaste bas och en symbol för föreningens renoveringsarbete. Märket är ett av de största talkoprojekten i  Finlands nutid, vårt arbete  har fått uppskattning av bl.a. Ålands kulturfond och flera myndigheter.

Snart bör det avgöras om Fyrsällskapet får fortsätta med sin verksamhet på Märket, något som föreningen önskar.

Text: Pekka Väisänen

 

 

 

 

 

Jaa tämä somessa

Scroll to top
Skip to content